צלקות אטרופיות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הצלקות מתחלקות ל-2 קבוצות עיקריות – צלקות היפרטרופיות שיוצרות מסה מעל רקמת העור (במקרים חמורים יותר צלקת קלואיד) וצלקות אטרופיות המתבטאות במחסור ברקמת עור.

בדרך כלל, הצלקות האטרופיות נוצרות לאחר תהליך דלקתי שגרם להרס הרקמה ולהיווצרות חור קטן.

צלקות אטרופיות יוצרות כמובן מראה לא אסתטי, במיוחד כאשר הן נמצאות באזורים גלויים כמו הפנים, וניתן לטפל בהן על ידי טכניקות שונות של פילינג, מילוי והרמה.

היווצרות צלקת אטרופית

הבסיס הפתולוגי ליצירת הצלקת האטרופית הוא תהליך דלקתי שנוצר בעור וגרם לשינוי ברקמה. פעמים רבות התהליך הדלקתי מתחיל על רקע אקנה, חבלה או שריטה עמוקה וגורם לנזק חמור לעור.

ככל שהזיהום נמשך זמן רב יותר, כך התהליך הדלקתי תופס את מקומו של העור או במקרים קשים יותר מונע מהקולגן להתפתח כהלכה ובכך מפריע לפצע להיסגר בחזרה. וכך, הקולגן הפגום מוביל לכך שהעור לא יציב, קורס ולא נסגר כהלכה.

לאחר תקופה מסוימת בה העור לא נסגר כשורה, חסר חלק של רקמת העור ונוצרת צלקת שנראית כמו חור קטן. חשוב לציין שללא תהליך דלקתי התפתחות הצלקת האטרופית נבלמת, ולכן שמירה על היגיינה והפחתת הזיהום עוזרת באופן משמעותי למניעת הצלקת האטרופית.

איך נראית צלקת אטרופית?

כאמור, צלקת אטרופית נגרמת לאחר שחסר חלק מרקמת העור, ועל כן הצלקת האטרופית נראית כמו חור קטן, בהתאם לחומרת הדלקת – דלקת מאסיבית וארוכה תביא לחור גדול ועמוק ואילו דלקת קצרה תגרור יצירת חור קטן ושטחי. ברוב המקרים, הצלקת האטרופית אינה יוצרת חור עם שיפוע מבוקר אלא דווקא חור תלול ועמוק. הסיבה לכך היא כמובן הפגיעה בשכבת הקולגן שלא מאפשרת את סגירת שכבת העור המדוברת.

סוגי צלקות אטרופיות

ניתן לחלק את הצלקות האטרופיות למספר סוגים, בהתאם למראה הכללי שלהן. כל צלקת מקבלת את המראה שלה לאחר התהליך הפתולוגי שגרם להיווצרותה, והבנת התהליך עוזרת כמובן להבנת הצורה בה נוצרה הצלקת.

צלקות מסוג Ice Pick

צלקות צרות, דקות ועמוקות אשר קיבלו את שמן בגלל שנראות כאילו נוצרו על ידי דוקרן קרח. הצלקות מבטאות את התהליך הדלקתי שתפס את מקומו של העור החדש ובסופו של דבר נגרמה צלקת עמוקה וארוכה. צלקות אלה מופיעות בעיקר לאחר אקנה או פצעים דלקתיים אחרים (כמו לאחר אבעבועות רוח) ולכן טיפול בפצע יכול למנוע את היווצרות הצלקת או את חומרתה.

צלקות מסוג Boxcar

צלקות גדולות יותר שקיבלו את שמן מאחר שנראות כמו קטר רחב, ומאופיינות בשטח גדול יותר שנוצר בצורה חדה מאוד. צלקות אלה מתבטאות גם כן לאחר תהליך דלקתי שתפס מקום רב יותר וגם פגע בשכבת הקולגן – השכבה האחראית על יציבותו של העור. לאור הפגיעה בקולגן, לא נשאר לעור ברירה אלא לקרוס וליצור צלקת רחבה ועמוקה מאוד.

מניעת הצלקות האטרופיות

הצלקות האטרופיות נוצרות כמעט אצל כל אדם, אם לאחר אקנה בפנים או לאחר פצעים אחרים, אך ניתן בהחלט להימנע מהן או לפחות להפחית את מידת חומרתן. הבסיס הפתולוגי ליצירת הצלקת האטרופית הוא כאמור תהליך דלקתי, ומניעת התהליך הדלקתי על ידי שמירה על היגיינה ושימוש בתכשירים שונים יכול בהחלט להפחית את חומרת הצלקות ובמקרים קלים אף להפחית אותן לגמרי.

ניקוי אזור הפצע בתדירות גבוהה תוך שימוש במשחות מתאימות המכילות אנטיביוטיקה וסטרואידים יכול להקל בצורה משמעותית על התהליך הדלקתי ובכך למנוע את התפתחות הצלקת.

טיפול בצלקות אטרופיות

במידה ונוצרה צלקת, ניתן להסיר אותה על ידי סוגי טיפול שונים. הטיפול הנפוץ ביותר לצלקות שטחיות הוא פילינג המבוצע בשיטות שונות, ואילו בצלקות העמוקות יותר משלבים גם טכניקות של מילוי צלקות או הרמה שעוזרים להקנות לעור מראה חלק.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן