צלקות כתוצאה מאבעבועות רוח

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אבעבועות רוח וצלקות

אבעבועות רוח ("chicken pox"' "varicella") היא מחלה נגיפית הנפוצה בעיקר בילדות. אבעבועות רוח וצלקותלאחרונה היא נפוצה יותר ויותר גם בקרב מבוגרים. וריצלה זוסטר-הוירוס מחולל המחלה, נמנה על משפחת וירוסי הרפס.

הוירוס מועבר מחולה לחולה דרך הפרשות גוף. תקופת הדגירה (התקופה בה הוירוס מתפתח בגוף עד הופעת סימני המחלה) נמשכת לרוב בין שבוע לשלושה. במידה והוירוס נשאר בגוף החולה, הוא אותו מחולל מחלה העלול לגרום להופעתה של שלבקת חוגרת.

סימניה העיקריים של אבעבועות הרוח כוללים חום לא גבוה, תחושה כללית לא טובה והופעות פריחה. פריחה זו מתבטאת בנגעים אדומים מגרדים שטוחים בקוטר מספר מילימטרים. לאחר כמה ימים, נגעים אלה הופכים להיות מורמים מעל גובה העור.

בהמשך, נגעים אלה מתמלאים בנוזל שקוף ובהמשך מוגלתי. נגעים נהפכים דומים לשלפוחית (נגעים אלה מכילים התרבות של הוירוס) וזהו השלב המדביק ביותר של המחלה. בסופו של דבר, השלפוחיות עוברות תהליך של הגלדה ונסיגה. לאחר נסיגה זו עלולות להיווצר צלקות או שינוים בצבע העור.

כיצד נוצרות צלקות?

בכל פעם שרציפות רקמת העור מופרעת כמו שקורה למשל בפציעות או מחלות עור (פסוריאזיס, דרמטיטיס) הגוף מתחיל בתהליך של איחוי הפצע. בנסיבות מסויימות, האיחוי הנוצר הינו בעלת תופעה קוסמטית בלתי רצויה בסגנון צלקת. עם השנים, הצלקת משתנה- כולל צבעה, צורתה וכדומה. לעיתים רק שנים אחרי הארוע שגרם ליצירת הצלקת נוצרת התופעה הקוסמטית הלא רצויה.

טיפול

הדבר הראשון והכי חשוב הינו מניעה. במקרה כמו אבעבועות רוח- חשוב מאוד לא לגרד את הנגעים כשהם נוצרים. הגרד גורם להעמקת הנזק בשכבת העור ובכך תהליך ההחלמה של הנגע יהיה ארוך יותר וצלקתי יותר.

ישנם מספר טיפולי עור שניתן לנסות, למשל ניתוח. מנתח פלסטי יכול לעשות מספר מניפולציות בעור סביב הצלקת ובכך לנסות לשפר את המראה. יש לציין כי מדובר בפתרון מלא ויתכן כי התוצאה הסופית תהיה גרועה יותר מאשר הצלקת המקורית.

שיטה נוספת, שתוצאותיה בצלקות שנגרמו באבעבעות רוח נחשבות לטובות במיוחד הינה שיטת שיוף העור (DERMABRASION). שיטה זו יעילה גם בהעלמת קעקועיים שטחיים. השיוף עצמו נעשה על-ידי מכשיר שיוף המחובר לנייר זכוכית המותאם לתהליך, או על ידי מכשיר לייזר מיוחד.

תהליך השיוף, תחת בקרה מתאימה, גורם לשיטוח אי סדירויות בעור ותורם לשיפור במראה הצלקת. גם בשיטה זו אין העלמה מלאה של הצלקת. כמות הטיפולים משתנה בהתאם לעומק ורוחב הצלקת שנגרמה. כל טיפול גורם לשינוי צבע אדמדם מקומי הנשאר באזור כמה חודשים. אין מה לחשוש משינוי צבע מקומי זה.

כמו כן, ניתן לנסות מספר טיפולים מקומיים הכוללים שימוש בתכשירים דרמטולוגים שונים שמטרתם היא קילוף מקומי (micropeeling) ובכך השגת תוצאה קוסמטית טובה. לשימוש בתכשיר שכזה מומלץ לפנות לרופא עור שימליץ על התכשיר המתאים ביותר. בנוסף, ניתן להשתמש במריחה מקומית של ויטמין E. ישנם אלה הטוענים כי מריחה של הויטמין E  באזור המגליד לאחר המחלה תורם לריפוי העור מהר יותר ובכך מקטין את הסיכוי של יצירת צלקת לא רצויה.

 חשוב לציין שוב כי הטיפול הטוב ביותר הינו מניעה. בזמן הפריחה- לא לגרד, מומלץ להשתמש בתכשירים שירגיעו את הגרד, כמו משחת אלוורה או משחה אנטיהסטמינית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן